Pristatymo struktūra: konstravimas iš blokų

Kas blogiausio gali nutikti prezentacijos klausytojams? Vienas iš variantų – kai prezentacijos (pateikties, PowerPoint pristatymo) autorius be jokios tvarkos pila ant galvų teiginius, argumentus, duomenis ir t. t. – murkdykitės sau tarsi kokioje baloje…

Nei vienam nepatiktų, jei per vakarienę restorano padavėjas atneštų šaltą užkandį, o toje pačioje lėkštėje būtų įmestas ir gabalas deserto. Arba kepsnys viename lėkštės pakrašty būtų apipiltas sriuba, kitame – kava, ir viskas pabarstyta cukrumi. Tačiau daugybė pristatymų (prezentacijų, pateikčių) pateiikiama būtent šitaip – serviruojant be jokios tvarkos. Bet kaip…

“Nėra raudonos gijos, kuri nuosekliai vestų nuo pradžios iki pabaigos” arba “Nėra sistemos, neaišku”, -maždaug tokią kritiką dažniausiai išgirstu iš vadovų, kai pasiteirauju, ko jie pasigenda stebėdami pristatymus (PowerPoint prezentacijas, pateiktis).

 

 

Receptas aiškiam pristatymui sukurti

Kaip atrodo tikrai efektyvus prezentavimas? Viskas labai paprasta: turėsite ir aiškią struktūrą, ir per visą pristatymą nuosekliai vedančią “raudoną giją” – jei visą pristatymo informaciją sudėliosite į atskirus blokus. Ir juos įvardinsite ne tik pristatymo pradžioje, bet ir pabaigoje. O dar geriau – pakartodami ir pristatymo (prezentacijos, pateikties) metu.

Darbo eiga tokia: pirmiausia atlikite “smegenų šturmą” ir susirašykite visus dalykus, kuriuos jūsų manymu verta įtraukti į būsimą pristatymą (prezentaciją, pateiktį). Rašykite ant mažų lipnių spalvotų lapelių “Post-it” – po vieną idėją, citatą, pavyzdį ar svarbų skaičių ant vieno lapelio. Žinoma, prieš užsirašinėjant idėjas, visai neblogai būtų pasvarstyti, ką jūsų tikslinė auditorija jau žino, ir kas ją domintų…

Prezentacijai tų idėjų reikia ne tiek jau ir daug: pakanka 8-20. Kai tiek prisirašėte ant atskirų “lipukų”, suklijuokite juos ant didelio popieriaus lapo – grupuodami į 3-5 teminius blokus. Gausis lipukų “debesėliai”. Dabar kiekvienam “debesėliui” ant popieriaus lapo parašykite po antraštę, kuri apjungtų visą pavienių lipukų grupę, pvz., “Idėjos prezentacijos pradžiai”, “Argumentai UŽ”, “Argumentai PRIEŠ” ar kt. Kitas žingsnis: kiekviename “teminiame debesėlyje” lipukus perdėliokite pagal norimą eilės tvarką – kad susidarytų chronologinis planelis. Štai ir turite prezentacijos (PowerPoint pristatymo, pateikties) struktūrinį planą: 3-5 potemės (“debesėlių” pavadinimai) ir kiekvienos potemės turinio punktai ar idėjos (lipukai, sudėlioti tarsi sąrašo punktai). Ar šį struktūrinį planą surašysite “PowerPoint” prezentacijos (pateikties) antrojoje skaidrėje, ar pristatymo metu turėsite ant atskiro lapo sau po ranka – jau priklausys nuo jūsų sumanymo.

Trys alternatyvūs receptai besidomintiems efektyvia prezentacija:

 • informacijos susisteminimo išmokti specialiame seminare “Garantuotos kokybės prezentacija“;
 • kreiptis pagalbos į prezentacijų konsultantą – kad jis padėtų susisteminti informaciją konkrečiai Jūsų  prezentacijai arba
 • perskaityti knygą “Prezentacija kitaip…”

Arturas Laskauskas, prezentacijų konsultantas (Kontaktai)

 

4 atsakymai į “Pristatymo struktūra: konstravimas iš blokų”

 1. Labai viskas teisingai ir naudinga.
  Tik ko nesuprantu (nuoširdžiai) – kam rašyti kiekvieną kartą po žodžio pristatymas (PowerPoint pristatymo, pateikties). Blaško dėmesį skaitant ir gale tai net erzina.
  Ir įdomi Jūsų nuomonė: jeigu pateiktis (turiu omenyje failas) skirta mokymo tikslams. Jos spausdinta kopija bus dalinama kaip dalomoji medžiaga. Joje norisi įdėti kuo daugiau informacijos. O profesionaliai ji tikrai neatrodys. Gal yra kokių praktinių patarimų tokių atveju? Turėti du variantus – dėstytojui ir klausytojams (tada jie gali pasimesti, kokioje vietoje dabar yra pristatymas)?

 2. Gerb. Ina,
  kalbininkai peikia terminą “prezentacija”, o kiti du jų siūlomi atitikmenys dar nėra prigiję ir visiems suprantami, tad jie čia ir rašomi pakaitomis – kad kiekvienam būtų aišku. Be to, šitaip tekstus lengviau surandate Google paieškoje.

  O atsakant į Jūsų klausimą: prezentacija ekranui ir dalomoji medžiaga – tai ne tas pats. Skirtingi jų derinimo būdai – tai ištisa atskira tema. Galbūt ateity iš to gims atskiras straipsnis – ačiū už idėją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *