Ar žinote, kad prezentacijos skaidrėje dėliojant tas pačias dvi nuotraukas be jokių prierašų, galima publikos galvose užprogramuoti dvi visiškai skirtingai suvokiamas „istorijas”? Viskas priklauso tik nuo to, kuri nuotrauka bus dešinėje, o kuri – kairėje. Tai susiję su tūkstantmete europietiška tradicija tekstus skaityti iš kairės į dešinę. Paaiškinsiu per konkretų pavyzdį…
Europiečiams įprasta tekstą skaityti iš kairės į dešinę. Tuo pačiu įprasta komiksų paveiksliukus peržiūrinėti iš kairės į dešinę – pagal nutylėjimą suvokiama, kad kairiajame paveikslėlyje rodoma situacija buvo anksčiau, o dešiniau – jau vėliau vykęs veiksmas.
Kai knygos iliustracijoje ar plakate rodomas pokytis, t. y. kaip buvo „PRIEŠ” ir „PO” – būtinai pradinė situacija bus kairėje, o vėlesnis pokytis – dešinėje. Nes europiečiui pasąmoningai suprantama, kad vizualuose kairė pusė vaizduoja ankstesnį laiką, o dešinė – vėlesnį.
Tą pravartu žinoti, maketuojant PowerPointo skaidres prezentacijai. Jei norima parodyti ankstenę situaciją, geriausia tos situacijos nuotrauką įkomponuoti skaidrės kairėje pusėje. Ir atvirkščiai: vėlesnę situaciją vaizduojanti nuotrauka komponuojama dešinėje skaidrės pusėje.
Pvz., jeigu prezentacijos skaidrėje yra dvi nuotraukos su tais pačiais sportiniais marškinėliais, gaunamos dvi skirtingos istorijos. Kai kairėje esantys marškinėliai yra švarūs, o dešinėje – marškinėliai su dėme, publika net ir be komentarų susidarys įspūdį, kad pradžioje marškinėliai buvo švarūs, o paskui juos išpurvino. Ir priešingai: jei skaidrės kairėje marškinėliai yra su dėme, o dešinėje – švarūs, publikai susidarys įspūdis, kad purvini marškinėliai buvo išplauti ir vėl tapo švarūs.
Arba kitas pavyzdys. Jeigu nuotraukoje moteris eina į dešinę pusę – tai signalas, kad ji išvyksta iš namų (tarkim, ryte išvyksta į darbą). Ir priešingai: jei moteris nuotraukoje eina į kairę pusę – didelė tikimybė, kad publika pasąmoningai supras, jog ši moterius grįžta (tarkim, vakare iš darbo grįžta namo).
Daugeliu atveju pakanka prezentacijos skaidrėje veidrodiniu principu pakeisti nuotraukos kryptį, ir gaunama visai kitokia nuotraukos prasmė.
Jus taip pat gali sudominti:
Ar juodas fonas tinka prezentacijos skaidrėms?
Teksto ir pavyzdžių autorius – prezentacijų prodiuseris Arturas Laskauskas, „prezentacijų ekspertas Nr. 1 Lietuvoje” („Kauno diena”)
Prezentacijų meistriškumo A. Laskauskas mokėsi pas geriausius Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos prezentacijų specialistus iš TOP-3 sąrašo. Pagal užsakymus kuria prezentacijų scenarijus ir išskirtines prezentacijų skaidres. Veda seminarus apie prezentacijas.