Prieš keletą dienų Kauno technologijos universitetas mane pakvietė paskaityti paskaitą apie tai, kokius “slaptus ginklus” naudojame mes, prezentacijų profesionalai, “iš prezentacijų valgantys duoną”. Pasiklausyti susirinko apie 150 profesorių, docentų ir lektorių iš KTU.
Po mano pranešimo vienas klausytojas pasiteiravo: “Koks šriftas geriausiai tinka prezentacijai?” Pagalvojau, kad apie šriftus verta papasakoti ir Jums.
Šriftai skirtstomi į 2 grupes:
1. Vadinamieji “su užraitu” (kitaip juos dar vadina serifiniais) šriftai, kurių raidės turi papildomus “užraitus” arba “skersinius pagaliukus” raidžių galuose. Visiems geriausiai pažįstamas tokio šrifto pavyzdys yra “Times New Roman”, kurio pavyzdį matote žemiau, o raidžių “užraitus” specialiai apribrėžiau raudonai:
2. Vadinamieji “be užraito” (kitaip dar vadinami “neserifiniai“) šriftai, kurie sudaryti be jokių papildomų priedų raidžių galuose. Labiausiai žinomas neserifinio šrifto pavyzdys yra “Arial”, kurio raidės atrodo šitaip:
Kurie geriau tinka prezentacijoms?
Šriftai “su užraitu” (arba sertifiniai – tokie kaip pvz., “Times New Roman”, “Bodoni MT”, “Palatino Linotype”, “Garamond”, “Georgia” ir kt.) dažniausiai asocijuojami su solidumu, intelektualumu ir daugiau naudojami ilguose SPAUSDINTUOSE tekstuose – laikraščiuose, knygose, žurnaluose ir pan. Paaiškinimas: raidžių užraitai tarsi priartina vieną raidę prie kitos (panašiai, kaip kadaise ranka rašytos raidės buvo sujungiamos) ir “nukreipia” skaitytojo akis prie gretimos raidės, todėl yra patogios ilgiems tekstams.
Neserifiniai šriftai (“be užraito” – tokie kaip pvz., “Arial”, “Tahoma”, “Calibri”, “Verdana”, Segoe UI”, “Franklin Gothic” ir kt.) labiau siejami su aiškumu, grynumu, modernumu. Jie perskaitomi lengviau, todėl labiau tinka ne popieriui, bet EKRANUI – tuo pačiu ir prezentacijoms.
Pats saugiausias šriftas prezentacijoms lietuvių kalba – “Arial”, nes jis standartiškai būna instaliuotas į visus WINDOWS sistemos kompiuterius ir neiškraipo lietuviškų raidžių “ą”, “č”, “ę” ir t. t. Dėl šios priežasties nemažai įmonių savo “PowerPoint” skaidrių šablonuose “Arial” naudoja kaip pagrindinį šriftą.
Bet viskas priklauso nuo konkrečios prezentacijos
Kai prezentacijos skaidrėse norima atrodyti intelektualiau, patikimiau ir “išlaikant tradicijas” – neretai pasirenkamas serifinins šriftas. Kai prezentacijai reikia modernumo, šviežios išvaizdos, sąsajų su inovatyviom technologijom – pasitelkiamas neserifinis šriftas.
Neretai antraštės rašomos neserifiniu, o smulkesnis tekstas – serifiniu šriftu. Bet visa tai nėra geležinės taisyklės.
Įdomesnių nemokamų šriftų galima į savo kompiuterį instaliuoti ir pačiam. Tik svarbu pasitikrinti, ar tokį patį šriftą matote ir tada, kai savo sukurtą prezentaciją perkeliate į kitą kompiuterį.
Jus taip pat gali sudominti: Naujos pasaulinės prezentacijų mados
Teksto autorius – prezentacijų ekspertas Arturas Laskauskas
Prezentacijų meistriškumo mokėsi pas pačius geriausius Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos prezentacijų specialistus. Jau daugiau negu 10 metų pagal užsakymus kuria prezentacijų scenarijus ir išskirtines prezentacijų skaidres, kokių kitur nepamatysite. Veda seminarus apie prezentacijas. Yra parašęs populiarią knygą su praktiniais patarimais prezentacijų kūrėjams.