Kiekvieną kartą, kai vedu įtaigaus prezentavimo seminarą, pasiteirauju dalyvių: „Kas per prezentacijas jus labiausiai erzina kaip klausytojus?” Žmonės išvardina apie 10-12 erzinančių prezentuotojo klaidų. O vieną klaidą ir prieš 10 metų, ir dabar būtinai pasako kiekviename Lietuvos mieste ir kiekvienos profesijos žmonės. Kokia ta prezentuotojo klaida?
Diagnozė tokia: klausytojus erzina, kai pranešėjas pažodžiui balsu skaito viską, kas surašyta prezentacijos skaidrėse. Tiesiog skaitymas „1:1″.
Pasakysiu, ko nežino 99 proc. prezentacijų autorių
Pranešėjas balsu pajėgia perskaityti iki 150 žodžių per minutę. Tuo tarpu jo žiūrovai tekstą iš skaidrių akimis skaito žymiai greičiau – vidutiniškai apie 260 žodžių per minutę. Kitaip tariant, publika skaidrių tekstą akimis perbėga beveik dvigubai greičiau, negu viską 1:1 balsu skaitantis prezentuotojas. Ir tada klausytojai pradeda nuobodžiauti, nes jie jau žino, ką dar pasakys prezentuotojas. Tai garantuotai erzina prezentacijos klausytojus.
Iš kur atsiranda toks nesusipratimas?
Priežastis: dauguma pranešėjų supainioja – kokia yra skaidrių paskirtis. Jie PowerPoint skaidres ekrane naudoja kaip „suflerį” sau. Bet juk kino žiūrovai nebūtų laimingi, jeigu jiems ekrane rodytų filmo scenarijaus tekstą, o ne patį filmą. Lygiai taip pat nebūna laimingi ir prezentacijos žiūrovai, kai jiems ekrane rodo prezentacijos „scenarinį tekstą”.
Koks sumanymas būtų negu viešai rodomas prezentacijos „sufleris”?
Viskas paprasta: kur kas geriau prezentacijos planą pranešėjui atsispausdinti ant popieriaus lapelių (ar kartono kortelių) ir turėti rankose. Ir nebūtinai skaidrėse surašytas tekstas turi pažodžiui kartoti sakomąjį tekstą – tai prasto skonio ženklas. Geriau skaidrėse nekartoti viso teksto, bet rodyti vaizdus, kurie papildo sakomąjį tekstą arba praplečia mintį, prezentacijai suteikia papildomų prasmės atspalvių.
Pavyzdys – kad ir šiam įrašui mano specialiai sukomponuota iliustracija su papūga ir projektoriumi. Tokia galėtų būti skaidrė. Ten nėra iš viso jokio teksto – viena vaizdas su ne visai tiesiogine potekste (mintis tokia, kad klausytojams nepatinka, kai prezentuotojas pažodžiui skaito skaidrės tekstą, t. y. kartoja skaidrės tekstą tarsi papūga).
Dar vienas pavyzdys. Pranešėjas sako: „Mums pavyko nuostolius sumažinti 10 kartų”. Prasto skonio PowerPointo skaidrėje būtų parašyta: „Nuostolių sumažinimas 10 kartų”. Geresnė prezentacijos skaidrė būtų be jokio teksto, vien su vaiozdu per visą ekraną: 10 raudonų čili pipirų ankščių, o vėliau iš 10 raudonų ankščių ekrane liktų tik 1 čili (mintis – buvo labai aitru, dabar nebe taip labai).
Daugiau apie išmanųjį vaizdų parinkimą skaidrėms galite sužinoti mano vedamuose seminaruose: „Garantuotos kokybės prezentacija”.
Taip pat verta pasidomėti dar vienu išskirtiniu seminaru: „Slaptos PowerPointo galimybės”
Teksto autorius – prezentacijų prodiuseris Arturas Laskauskas
Prezentacijų meistriškumo mokėsi pas geriausius Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos prezentacijų specialistus iš TOP-3 sąrašo. Pagal užsakymus kuria prezentacijų scenarijus ir išskirtines prezentacijų skaidres. Veda seminarus apie prezentacijas. Yra parašęs populiarią knygą su praktiniais patarimais prezentacijų kūrėjams.