Kaip užmegsti pokalbį (1)

      

Kartais imi ir atsiduri greta su kitu žmogumi. Reikia iš mandagumo persimesti bent keliais žodžiais. Bet kažkaip nesinori pradėti nuo lėkšto dalyko – nerimta. Kad nereiktų nejaukiai tylėti – pravers keli paprasti patarimai.

Kalifornijos universiteto tyrimų duomenimis pirmą įspūdį apie kitą žmogų susidarome pagal neverbalinius signalus: 55% lemia gestai, mimika, apranga, laikysena, 38% – balsas, ir tik 7% – tai, ką žmogus pasako žodžiais. Todėl gero pradinio rezultato galima pasiekti vien nusišypsant. Bet bus dar geriau, jei išnaudosim ir tuos 7% – rasim abiems įdomią temą.

  

Pirmiausia įvertinkime padėtį

Beveik kiekviename renginyje tiks du atsarginiai įžangos klausimai: „Iš kur pažįstate organizatorių?” arba „Kas jums šįvakar labiausiai patiko?”. Šitaip suteiksime progą pakalbėti apie seminaro temą, įdomiausią pranešimą, ryškiausią parodos eskponatą ar kt. Prieš kreipdamiesi apsvarstykime 3 klausimus. Jie sumažins riziką būti nesuprastam:

1. Koks yra asmuo, kurį noriu užkalbinti – konservatyvus ar šiuolaikis, įsitempęs ar atsipalaidavęs, rimtas ar linkęs į humorą?

2. Kokį įspūdį norėčiau palikti apie save: rimtas, be rūpesčių, jaunatviškas?

3. Kokioje aplinkoje dabar esame: oficialioje, neformalioje, profesinėje ar privačioje?

 

Kai žmogus pažįstamas – įdarbinkime atmintį

     Užkalbindami įterpkime ką nors individualaus iš to, ką žinome apie sutiktąjį: „Kur spėjote jachtomis nuplaukti šią vasarą?”, „Kiek pasistūmėjote su disertacija?”, „Kaip pasisekė kelionė į Italiją?” ir pan.

Pasitaiko labai disciplinuotų žmonių, kurie reguliariai užsirašinėja (dar geriau – įsimena) tai, ką naujo sužinojo apie pašnekovą. Kai nesimačius kelis mėnesius galima pasiteirauti, kaip gyvuoja šunų parodų čempionas Reksas – malonus pirmasis įspūdis bus garantuotas.

Pokalbius sėkmingiau užmegs tie, kurie pajėgia įsiminti kartą jau sutiktų žmonių vardus.

Nustebinkime kuo nors originalesniu

     Tarkim, norite užkalbinti patrauklią nepažįstamą moterį (arba vyrą – nesvarbu). Pradėti nuo klausimo „tiesiai į kaktą”, pvz., pasiteiraujant žiebtuvėlio? Nutrintas variantas… Verčiau sugalvoti ką nors netikėto. Jei lėktuvo kaimynas rankose laiko knygą ar nešiojamą kompiuterį, gal kaip raktas pokalbio pradžiai tiktų klausimas „Ar patartumėte paskaityti šią knygą?” arba „Ar jūs patenkintas savo naujuoju kompiuteriu?” Prie manęs kieme buvo priėjęs kaimynas ir pasiteiravo, ar „Toyota” yra patikimas automobilis, nes jis neva svarstąs įsigyti panašų.

Idėjos pokalbių temoms

Gyvenamoji vieta (šalis, miestas, kvartalas) – puikiai tinka susitikus žemietį, bet gali varginti kilusius iš kitur

  • Aplinka, kurioje esame (miestas, pastatas, ant sienos kabantis paveikslas ir pirmiausia tai, apie ką užsiminus, būtų galima sudominti pašnekovą)
  • Ką tik girdėtas pranešimas arba matytas meno renginys, dėl kurio visi susirinko
  • Naujausi aktualūs įvykiai
  • Bendri pažįstami (pravers „atsarginis” priežodis ar citata, pvz., „Štai koks mažaas pasaulis! Visada sakiau, kad Vilniuje yra tik… 12 gyventojų. Visi kiti – pažįstami!”)
  • Šeima ir vaikai (tik nepakliūkime į nepatogią padėtį – pašnekovas gali būti viengungis)
  • Profesija, veikla, studijos, išsilavinimas
  • Hobis, laisvalaikio užsiėmimai, sportas
  • Kinas, teatras, muzika, literatūra (tik nevertėtų demonstruoti pranašumo apipilant žinių lavina)
  • Gyvūnai ir augintiniai (nepersistengiant: nebūtina įkalbinėti įsigyti šuniuką)
  • Atostogos, kelionės
  • Oras arba metų laikas – lėkšta, bet visiškai saugi tema, apie kurią „apšilimui” kiekvienas turės ką pasakyti prieš pereinant prie rimtesnių pokalbių

Idėjų atranka

Svarstant, ar tema tinkama pašnekesiui su mažai pažįstamu žmogumi, galima pasitikrinti:

  • Ar ji įdomi daugeliui?
  • Jei prie pašnekesio norės prisidėti kiti – nereikia turėti specialių siauros srities žinių?
  • Neteks kalbėti apie nemalonius dalykus?
  • Neatstumsime kurio nors čia esančio – tarkim, kitos tautybės ar pažiūrų žmogaus?

Dažnai geriausias receptas pašnekesio temai atrasti – dėmesys detalėms: lėktuve ant kaimyno kelių atverstas specializuotas žurnalas – tema apie atitinkamą sritį, egzotiškas kaklaraištis su muzikos instrumentais – galima pasiteirauti, iš kokios kelionės jis parsivežtas.

Svarbus niuansas: palietę bet kurią temą, būkime pasiruošę ją pratęsti. Sakysim, jei stalo kaimyno pasiteirausime, kokio sūrio paskanauti jis rekomenduotų, po to galime pasidomėti, ar jam teko ragauti vieno geriausių lietuviškų rūkytų ožkos sūrių iš Čičinų kaimo ir t.t.

   (Straipsnio tęsinį rasite, paspaudę: “Kaip užmegzti pokalbį (2)“)

 

 

 

Arturas Laskauskas

© Rike / PIXELIO’ nuotrauka

(Pilna straipsnio versija buvo publikuota žurnale “Vadovas” )

2 atsakymai į “Kaip užmegsti pokalbį (1)”

  1. Tiesiog saunu, kad atradau visai netiketai toki saunu puslapi su tokiais issamiais ir lengvai isisavinamais straispniu rinkiniais. Aciu. Labai idomus ir issamus straipsniai,kurie man suteikia labai daug informacijos.

  2. Sandra, smagu, jei patiko. Bus ir daugiau straipsnių – daugiausia apie prezentacijas (kitaip dar vadinamas PATEIKTIMIS arba PRISTATYMAIS).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *